“Bilginin Adresi” sloganıyla yola çıkan BTK Akademi, özellikle bilgi teknolojileri alanında oluşturduğu dijital eğitim portali ile tüm vatandaşlarımıza ulaşmayı hedeflemektedir. Online eğitimlerin yanı sıra gerçekleştirdiği sınıf içi eğitimlerle de BİT sektörüne yönelik konularda eğitim almak isteyen her kesimin mesleki ve teknik ihtiyaçlarını mekan ve zamandan bağımsız olarak karşılayacaktır. BİT alanında etkin ve bilinçli çalışmalar düzenleme başta olmak üzere, bilgi alımının önündeki engelleri kaldırarak eğitimin herkes için eşit şartlarda alınabilmesini mümkün hale getirir. Platform üzerinde yer almakta olan giriş sayfasında e-devlet şifresi ile giriş yapılarak hizmetlere erişebilir. BTK Akademi’de yer alan Eğitim Kataloğu içerisinde almak istenilen eğitimlere dair gerekli bilgi yer almakta, tüm kullanıcılar için açık halde bulunan eğitimlerden ücretsiz olarak yararlanılabilmektedir.

Gençlerin teknolojik imkânlara
eşit şekilde ulaşabilmesi adına önem taşıyan bu sınıfla birlikte çevrim içi
eğitimlerle birlikte BTK Merkez Binasında hafta içi ve hafta sonu olmak üzere
alanında uzman eğitmenlerden, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine
yönelik sınıf içi eğitimlere yenileri eklenmiş olacak. Uraloğlu, ayrıca BTK Akademi eğitimlerine katılan kişilerin
eğitim sürecinin sonunda sertifika almaya hak kazandığını
belirterek, “Yerel ve global çapta çalışan firmalarla iş birliği
yaparak eğitimler düzenliyoruz. BTK Akademi’de sunmuş olduğumuz
eğitimler ve kariyer fırsatları ile istihdamı destekliyoruz.

  • Eğitim Kataloğu içinde yer alan eğitimler tüm kullanıcılara açık eğitimler ve kullanıcı bazında atanan eğitimlerden oluşmaktadır.
  • Sistem yöneticilerinin katalogda görülmesini istedikleri eğitimleri görüntüleyebilir, katalog eğitimlerinden istediklerinize kayıt olabilir, talep edebilir ve daha önce almış olduğunuz eğitimlere de bu sayfadan ulaşabilirsiniz.
  • Dronların sistem, konum, irtifa, hız ve pilot bilgileri canlı olarak havacılık kontrol merkezine iletilecek ve kayıt altına alınacak.

Türkiye’nin ilk yapay zekâ marka elçisi olarak nitelendirilen Seren Ay, düzenli olarak Türkiye’nin tarihini ve ulusal bayramlarını tanıtıyor. Dünya çapında maceralara atılan Seren Ay’ın yaratıcıları, imajını oluşturmak için üç yapay zeka programı kullanıyor. Seren’i çeşitli erkek egemen meslek dallarında veya takipçilerini eğitmek için zaman içinde seyahat ederken görmek mümkün.

YÖK ile BTK arasında “BTK Akademi Ders İçeriklerinin Kullanımı Hakkında İşbirliği Protokolü” imza töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, YÖK Başkanı Erol Özvar’ın katılımıyla Yapay Zeka Zirvesi’24 etkinliğinde düzenlendi. Bilgi talebi, istek, memnuniyet, öneri ve şikayetleriniz için bu bağlantıya tıklayarak kayıt oluşturabilirsiniz. BTK Akademi’de istediğiniz kategoride siz uygun olan, başlangıç, orta, ileri ve herkes için, eğitim seviyelerinden dilediğinizi seçebiliyorsunuz. Sınıf içi, E-Öğrenme ve Program olmak üzere 3 program kanalı BTK Akademi’de yer alıyor. BTK Akademi 6 GB Kampanyası hizmetimizi almak için lütfen GSM numaranızı ve Turkcell Şifrenizi girerek işleminizi onaylayınız. Seçime yakın, öne çıkan önerilerden yüzde 50’yi geçenler AI Steve’in politikalarını oluşturacak.

BTK Akademi’nin Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkısı

Bu kapsamda ilk etapta Antalya, Aydın, Bitlis, Karabük, Kırıkkale, Mersin, Muş, Tokat ve Van’da da yüz yüze eğitimler verilmesi kararlaştırıldı. Bilgi ve iletişim teknolojileri alanıyla ilgilenen, öğrenme arzusu bulunan herkes eğitimlerimizden faydalanabilir. Yüz yüze eğitimlere tüm üniversite öğrencileri ve bu eğitimlerden bazılarına yeni mezunlar katılabiliyor. En yüksek puanı alan ilk 25 kişi, yaklaşık 4 hafta sürecek eğitime katılma fırsatı elde edecek.

Steve Endacott, AI Steve’in yürüttüğü politikalarla bağımsız olarak girdiği seçimi kazanırsa, AI Steve aracılığıyla halkın isteklerini yerine getirecek. OpenAI, Microsoft’un Azure hizmetlerindeki artan kullanım nedeniyle daha yüksek maliyetler üstlenecek, ancak potansiyel kullanıcı tabanı genişlemesinin getirisi çok daha büyük olacak. Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve akademi btk web site adresimi bu tarayıcıya kaydet. Farklı illerden öğrencilerin katıldığı, 2 Şubat’ta sona erecek kamp süresince gençler, Kocaeli’nin tarihi ve kültürel mekanlarını görme fırsatı da bulacak. Bu kapsamda, 8 pilot üniversitenin katılımıyla Mayıs 2022’de Yükseköğretimde Büyük Veri Projesi’ni başlattıklarını dile getiren Özvar, uygulamanın bütün üniversitelerde hayata geçirilmesini hedeflediklerini söyledi.

Kullanmadığım kampanya faydaları bir sonraki aya devreder mi?

BTK Akademide sunulan eğitimler, gençlerin bilgi ve birikim düzeylerini artırmalarına katkı sağlarken dijital okuryazarlık ve siber güvenlik alanlarında farkındalıklarını artırarak, bilgi toplumu olma yolunda ilerlemeye öncülük ediyor. Bu ortaklık, doğrudan ödemeler yerine, dağıtım avantajlarını kullanarak stratejik bir değişim anlamına mı geliyor? Bir ay önce MEB’in bilişim teknolojileri eğitimi vereceğini duyurmuştum ve bu programın sertifika kazandıracağını da söylemiştim. Projenin tamamlandığı söylenmesine rağmen daha detaylı bir açıklama gelmedi maalesef. İnsansız hava araçları (İHA) ve dronların, şehir içi ve şehirler arası uçuşlarda belirlenecek rotalara göre seyrini sağlayacak hava koridorları ve güzergahlar oluşturulacak.

Az sayıdaki rakip ürünlerine nazaran üstün özellikleri bulunan MRADSIM yazılım grubu, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da ilgi görüyor. Yakın zamanda hem ülkemizde hem de küresel piyasalarda etkin pazarlamasına başlanacak olan yazılımımıza olan talebin, günümüzde oldukça artan sivil uzay ve havacılık, nükleer enerji girişim ve iştiraklerinin de katkısıyla daha da artacağını öngörüyoruz. MRADSIM yazılımının tüm dünyada kullanılabilmesi amacımıza ulaşmak için yurt dışı piyasasına açılmayı kritik hedeflerimizden biri olarak görüyoruz ve bu konuda işbirliği yapabileceğimiz yurt dışı distribütör partner bulma arayışımız devam ediyor. Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren IRADETS, uzay ve yeryüzü sistemlerinin madde-radyasyon etkileşimi simülasyonlarında kullanılabilecek bir yazılım geliştirdi. Hem uzay radyasyonunun hem de yeryüzündeki doğal ya da insan yapımı kaynaklı radyasyonun elektronik, elektromekanik ve yaşayan organizmalar üzerindeki etkilerini simüle eden yazılım; sivil uzay ve havacılık, savunma, nükleer enerji ve sağlık endüstrilerinde önemli çözümler sunuyor. BTK Akademi’nin 2020 yılı Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip
Erdoğan’ın da katılımıyla BTK Ana yerleşkesinde halkın hizmetine
açıldığını hatırlatan Uraloğlu, “Portalımızın bugün itibari ile
kayıtlı 1 milyon 848 bin 837 kullanıcı bulunuyor.